11 Nisan 2018

Levon Kordonciyan

 

BABADAN OĞULA GEÇEN GELENEĞİN 4.KUŞAK TEMSİLCİSİ: LEVON KORDONCİYAN

 

BİR ASRA MERDİVEN DAYAYAN MALZEMELERLE ÖLÇÜ ALINMADAN DİKİLEN ELBİSELERİN İNCELİKLERİ 4 KUŞAKTIR HAYATTA

KORDONCİYAN AİLESİ, ATATÜRK’TEN  ABDULLAH GÜL’E ve BARACK OBAMA’YA  KADAR UZANAN TERZİLİK MESLEĞİNİ 4.KUŞAKTIR DEVAM ETTİRİYOR

            Levon Kordonciyan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kılık Kıyafet Devrimi sonrasında terzilik mesleğini iyi öğrenmeleri için Fransa’ya gönderdiği 6 terziden biri. Kordonciyan, Fransa’da o dönemin ileri gelen terzilerinden bonjur, jaketatay ,redingot ve frak eğitimi aldı ve 6 yılın sonunda Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye döndükten sonra Mustafa Kemal Atatürk’e, dönemin önde gelen siyasi liderlerine ve iş adamlarına smokin ve frak dikerek mesleğini yaşattı.

            Mustafa Kemal Atatürk yaşamı boyunca farklı zamanlarda smokin ve frak gibi elbiseler giyerek siyasi ve askeri alanın dışında kıyafet tarzıyla da tüm dünya liderlerine örnek bir insan oldu. Toplantılarda, halka seslenişlerde ve farklı organizasyonlarda ayrı elbiseler giyerek halkın karşına çıktı. Elbiselerinin birçoğu siyah ya da lacivert tonlarda ve bunların muhakkak büyük bir titizlikle yapılmasına dikkat ediyordu.  Elbiselerinin altına genellik bağcıklı rugan ayakkabı tercih ederdi.

            Kordonciyan’ın Fransa’da aldığı eğitimin temellerini o zamanda öyle güçlü atmış ki günümüzde 4 kuşaktır bu meslek sürekli ivme kazanarak devam ediyor ve torunlarından aynı adı soyadı taşıyan Levon Kordonciyan da terzilik mesleğini günümüzde İstanbul Nişantaşı’nda bir atölyede büyük bir sabırla ve özenle yaşatıyor.

            Bu şirin atölyede mini bir müze kurulmuş adeta. Atölyeye girdiğinizde sizi kapıda Cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelen eski kömürlü ütüler, siyah beyaz fotoğraflar, bir asırlık makaslar ve 80 yıllık omuz terazi karşılıyor. Kordonciyan günümüzde hala devam eden bu geleneği sürdürmek için 7 yaşında atölyeye adımını atarak büyük bir titizlikle çalışmalarına devam ediyor.

 

            Kordonciyan’a büyük dedesinden kalan miras sadece bu yetenek değil. Dedesinin 1920’li yıllarda terziliğin okulu sayılan Sultanhamam’da çalışırken kullandığı omuz terazisi, makas ve kömürlü ütü de miras kalan eşyalar arasında.  O dönemde yabancı sanatçılara, iş adamlarına, tüccarlara ve hepsinden en önemlisi Atatürk’e smokin diken Kordonciyan’ın terzilik malzemeleri bugün torun Kordonciyan’ın atölyesinde gelen misafirleri karşılıyor. Smokin ve frak dikmek için kumaşı keserken dededen kalma demir rayından yapılan bir asırlık makasın çıkardığı sesin verdiği mutlulukla Kordonciyan, her elbiseyi büyük bir heyecanla dikiyor.

            Tarihi malzemelerin kullanıldığı elbise dikim aşamasında, bir smokin için yaklaşık üç buçuk dört metre kumaş ve bir metre saten kullanılıyor. Kumaşlar kesildikten sonra önce içi soğuk su dolu bir havuzda altı ay bekletiliyor, sonra yıkanıyor ve ütüleniyor. Bu uygulama sayesinde sonraki zamanlarda kumaşın çekmesi ve  dikim aşamasında kumaşın dalgalanma yapması önlenmiş oluyor. Bu elbiseleri diğer dikelen elbiselerden farklı kılan en belirgin özellikse, sigara ve yağ kokusunu kapalı ortamlarda içine hapsetmesi ve havayla temas ettiğinde bu kokunun kabolmasıdır.

Kendisiyle benzer adı taşıyan büyük dedesinden kalan en büyük mirasın ‘kalıpsız kesim’ olduğunu söyleyen Levon Kordonciyan, hiç kalıp kullanmadan bir kaç saat içinde kesimimi tamamlayabiliyor.

            Tüm bu aşamalarda çok titiz davranan Levon Kordonciyan, smokin altına giyilecek ayakkabıların da çok özel olması gerektiğini söyleyerek,  ayakkabıların kesinlikle rugan ayakkabı olması gerektiğini  ve genellikle siyah rugan tercih ediliyor olsa bile ayakkabılar giyilen takımın rengine göre seçilmesinin önemli olduğunu vurguluyor. Pantolon krem rengiyse ayakkabı da krem rengi olmalı ve smokin altına mutlaka bağcıklı ayakkabı giyilmeli ki şık bir görüntü elde edilsin.

            Günümüzde terzilik mesleğini devam ettiren Levon Kordonciyan, bonjour, redingot, jaketatay ve frakın nasıl bir elbise olduğu, bu elbiselerin nasıl ve hangi saatlerde giyinilmesi gerektiği, ayrıca ne tür ortamlarda hangi elbisenin tercih edilebileceği hakkında önemli noktalara değinerek şunları belirtti: ” Her elbisenin kendine özgü bir anlamı vardır ve her elbise her ortamda giyilmez. Mesela bonjour, redingot, jaketatay ve frakın giyildiği zaman ve mekan farklıdır.

Bonjour; sabah 08:00 ile 10:00 saatleri arasında çay partilerinde davetlinin ve daveti veren kişinin giymesi gerekir. Frakın kuyruksuz olanıdır. Bu saatler arasında giyildiği zaman, pantolonu beyaz olmalıdır. Saat 10.00 ile 12.00 arası giyildiği zaman pantolon çizgili ya da siyah pantolonla giyilir.Eğer belirtilen saatlerde frak giyilip gidilerse kişi davete alınmaz çünkü hizmet eden kahya da frak giymiştir.

Jaketatay;  öğle vakti saat 12:00de halka seslenecek yada konferans verecek olan kişi, çizgili gümüş renkte pantolon, gümüş renk yelek, fular ve silindir şapka giyer. Dinleyicilerin de siyah pantolon, siyah yelek ve siyah fularla gelmesi gerekir.

Redingot;   gündüz dolaşma  kıyafettir. Ata yaka gömlek ve kravatla giyilir. Diz altı ceket bir cekettir. Siyah ve gümüş çizgili pantolondur. Siyah, krem ya da beyaz kravat bağlanır.

Frak ise;  davette ev sahibinin giydiği bir kıyafettir. Gelen davetliler önce smokinle geceye katılır, eğer gecede dans varsa, smokinlerini değiştirerek fraklarını giyerler. Yeleği, papyonu, kuşağı ve eldiveni beyaz olması şarttır. Krem renkli ceketle gece sonlanır.  Frak; bonjour, redingot ve jaketatayın babası sayılır”.

            Kordonciyan, terzilik mesleğinin püf noktalarının yanında önemli bir iş toplantısında ya da galalarla nasıl giyinilmeli, nelere dikkat etmeli sorusuna cevap almak isteyenleri patentini aldığı ‘Centilmenler Kulübü’nde’  toplamayı hedefliyor. Ölçüsüz diktiği elbiselerin ustası Kordonciyan, terziliğin püf noktalarını öğrencileriyle paylaşıyor. Alanında belli bilgi ve tecrübeye sahip kişilere verdiği derslerle terzilik mesleğinin ayakta kalmasına destek veriyor ve bunun da haklı mutluluğunu yaşıyor.            

            Kılık kıyafet devriminden günümüze kadar gelen bu geleneğin son temsilcisi Kordonciyan, 5. kuşakta da bu geleneğin kızı Nora’nın devam etmesini istiyor. Kızının atölyeye geldiğinde mezüreyi boynuna taktığını ve bu durumu bu mesleğin sonraki kuşaklara taşıyacağının belirtisi olarak görüyor.

            Dedesinin Atatürk’e, kendisinin de günümüzde Abdullah Gül, Tolga Çevik,  Barack Obama, Arnold Schwarzenegger, Samuel L. Jackson, Brad Pitt, Sean Connery, Eddie Murphy, Hugh Jackman gibi isimlere smokin ve frak dikmesi Kordonciyan ailesini haklı bir üne götürüyor.

            Kordonciyan ailesi, smokin kiralama hizmeti de veriyor. Smokinin size özel diktirebilir sonrasında isterseniz kiralaya da bilirsiniz. Levon Kordonciyan günümüzde Atatürk’ü ve kıyafetlerini tanıtmak için 10 Kasım, 29 Ekim ve özel günlerde Atatürk’ün giydiği smokin ve frak örneklerini defilelerle sergiliyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz paylaşılmadı..