11 Nisan 2018

Çağrı Yılmaz

KUKLA TASARIMININ ANAVATINDA EĞİTİM ALDI

Prag’ta kukla tasarımı alanında dersler alan Çağrı Yılmaz, Türkiye’de çalışmalarına devam ediyor. 

Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu’nun kurucusu ve kukla tasarımcısı Çağrı Yılmaz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe bölümü mezunudur.  Yılmaz, 1999 ile 2001 yılları arasında Prag’a giderek Prag Kidnappa Kukla Okulu’nda kukla yapım ve oynatım teknikleri üzerine eğitimler aldı.

Üniversite yıllarında oyunculuk yapan tasarımcı, o yıllarda kukla tiyatrosuna ilgi duymaya başladı. Kendisinin de kukla tiyatrosu ve kukla tasarımı alanında bir şeyler yapma isteği sayesinde  ilk önce Haluk Yüce’den dersler almaya başladı. Daha sonra kukla tiyatrosu ve kukla tasarımının anavatanında eğitim almak isteyen Yılmaz, nerde eğitim alabilirim diye bir araştırmaya girdi. Türkiye’de bu alanda yeterli akademik birim olmadığından Prag’da bir okulla anlaşıp Prag’a gitti ve orada eğitim aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra aldığı teorik ve pratik eğitimlerin sonucunda 2001 yılında “Düğün”  isimli ilk oyununu oynadı. Sözsüz bir oyun olarak sunulan oyun,  geleneksel düğün temasını, kadın ve erkeğin bunun içinde belirlenmiş rollerini anlatıyordu. Prag’tan döndükten sonra Emre Tandoğan ile birlikte Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu’nu kuran Çağrı Yılmaz,  Türkiye’de tiyatroya ve kukla tasarımın eksikliğini gidermenin gayreti içinde ve 2006 yılından bu yana İstanbul Beyoğlu’nda atölye çalışmalarına devam ediyor.Birçok devlet ve özel üniversitelerde seminer veren isimler, Beyoğlu’ndaki o şirin atölyesinde hem çocuklara hem de yetişkinlere kukla tasarımı dersleri veriyor. Yılmaz, verdiği eğitim sonucunda kendi atölyesini açan öğrencilerinin olmasının haklı gururunu yaşıyor.

Romeo ve Juliet, Notre Dame’in Kamburu, Hamlet, gibi klasik eserleri kukla oyununa uyarlayan Yılmaz’ın, bunun dışında sözsüz anlatıma dayanan Araf ve Kabare oyunları da var.  Çağrı Yılmaz’ın Türkiye’de hazırlayıp oynadığı sayısız oyunlar var. Ayrıca sergilediği oyunlar tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Çek Cumhuriyeti Prag, Fransa Paris, Pakistan Lahore, İsrail Kudüs, Çin Shanghai, Sırbistan Belgrad gibi birçok ülkenin önemli şehirlerinin festivallerinde sahnelendi. Kabare adlı sahne şovu  2010 yılında Çin’in Shaghai kentinde Çin Devlet Tiyatrosu’nun düzenlediği Altın Manolya festivalinde en iyi performans ödülünü aldı.

Ayrıca Devlet Tiyatroları’nda “Mutlu Prens, Gayri Resmi Hürrem, Bir Yaz Gecesi Rüyası’’ oyunlarının kuklalarını ve TRT’de yayınlanan “Elma Kurdu” adlı çocuk programının ve Bıçak Sırtı vb. TV dizilerinin kukla ve aksesuarlarını tasarlayan usta tasarımcı ve oyuncu daha birçok film ve dizilere çalışmalar yapıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.