11 Nisan 2018

Aziz Dönmez

USTALIĞIYLA ANTİKALAR YENİDEN HAYATA TUTUNUYOR

Aziz Dönmez yarım asra yaklaşan mesleğinde nesnelere yeniden renk kazandırıyor.

Osmanlı döneminde Türkçe’ye geçen varak kelimesi, Farsça’da yaprak anlamına geliyor. Geleneksel el sanatları alanında da süsleme aracı olarak kullanılan varak, ince tabaka halinde nesnelerin üzerini kaplayarak yapılıyor.  Tezhip, mimari, ciltçilik gibi bir çok alanda da altın varak işçiliğiyle çalışmalar yapılıyor.

1953 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Aziz Dönmez, zamana meydan okuyan ve varolma yolunda ciddi mücadeleler veren altın varak ustalarından biridir. Nam-ı değer Yaldızcı Aziz olarak da bilinen usta, mesleğe nasıl başladığını, mesleğe başladığı ilk günkü heyecanın etkisiyle anlatıyor.

İlkokulu bitirdikten sonra,  altın varak mesleğine adımını 1964 yılında İstanbul  Asmalımescit’te Abdullah Şap ustanın yanında  12 yıl çalışarak öğrenen Aziz Dönmez, meslekte incelikleri öğrendikten sonra İstanbul Beyoğlu’nda dar sokaklarıyla, arnavut kaldırımlarıyla ve bir zamanlar denizcilerin uğrak mekanı olan Galata’da Kuledibi’nde kendi atölyesini açmıştır.

Aziz Dönmez, atölyesinde, tablo çerçeveleri, oturma grupları, konsollar ve aynalar başta olmak üzere birçok eşyaya yeniden canlılık kazandırıyor. Ayrıca tarihi çeşmeler, mezar taşları yazıları gibi dış mekan altın varak çalışmaları da yapmaktadır.

Aziz Usta, eskiyen ve arızalanan eşyaları çöpe atmanın doğru olmadığını ve öncelikle, eskiyen eşya canlandırılır mı, arızalanan eşya tamir edilebilir mi buna bakılması gerektiğini söyleyerek eskiyen ve arızalanan eşyaların yeniden hayat kazanabileceğinin önemine vurgu yapıyor.Yaptığı çalışmaların bir benzerinin olmadığını ve doğal olarak bir benzerini bulmanın mümkün olmayacağını söyleyen usta, yaptığı her çalışmanın ayrı bir ruhunun olduğuna inanıyor.

Sanayinin gelişmesiyle ve popüler kültürün etkisiyle geleneksel el sanatlarına olan ilginin azaldığına dikkat çeken Aziz Dönmez, altın varak çalışmalarını yapan kişilerin de azaldığını ve bu mesleğin tehlikeye girdiğini söylüyor.976 yılında açtığı kendi atölyesinde çalışmalarına büyük bir özenle devam usta,  halen aynı mekanda mesleğinin büyülü dünyasında birçok başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.

0 Comments

 1. Ali TUFAN

  13 Nisan 2018

  We had the tasting menu here and it was one of the nicest meals I’ve ever had. The of the food service
  and surroundings it was marvellous.

  Reply
 2. Deniel KEAN

  13 Nisan 2018

  We had the tasting menu here and it was one of the nicest meals I’ve ever had. The of the food service
  and surroundings it was marvellous.

  Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published.