11 Nisan 2018

Avedis Kendir

DOĞADAN İLHAM ALDI, ONU ARTIK DÜNYA TANIYOR

Cağaloğlu’ndaki atölyesinden ve Çırağan Oteli’ndeki showroomundan tüm dünyaya sesini duyuruyor.

Avedis Kendir, kendine has tasarımlarıyla mücevher tasarımı dünyasında tanınmış bir isim. Yarım asıra merdiven dayayan bu meslekte yoluna sağlam adımlarla devam eden Kendir, 10 yaşında bir mücevher atölyesinde çıraklık yaparak bu serüvene ilk adımını attı. El sanatlarıyla uğraşan bir aileden gelen Kendir, çocukluk yıllarında başladığı bu heyecan ve keyif verici serüvende, insandan, tarihten, neslerlerden yani hayattan, doğadan ilham alarak ve doğada olan maddeleri kullanarak tasarımlarını yapıyor.

Doğaya olan sevgisinden dolayı değersiz madenleri değerli hale getirme gayreti içinde olan Kendir, bu sayede doğadaki değersiz madenleri yılların vermiş olduğu tecrübeyle yeniden tasarlayarak geri kazanıyor. Avedis Kendir’in bu şekilde çalışma prensibi onu bu meslekte diğer tasarımcıların karşısında farklı kılıyor. Gün geçtikçe tasarladığı ürünlerde güzel sonuçlar elde edince, usta tasarımcı için farklı tasarımlar yapmak daha da keyifli hala geliyor. Zaman içinde özverili çalışmalarının sonucunda, uygulamada iyi sonuçlar alabilmek konusunda farklı sırları oluşmuş.

Yurtdışında özgün sanat içeren tasarımlara Türkiye’den daha çok değer verildiği için dünya çapında daha fazla tanınan Kendir’in adından yurt dışında sıkça bahsediliyor.  Doğal olarak çoğunlukla siparişler yurt dışındaki müşterilerden tarafından veriliyor. Özellikle Avrupa, Amerika, Uzakdoğu ve Asya ülkelerinden siparişler alıyor. İngiltere Prensi William’ın düğünü için İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e yaptığı tasarımla da dikkatleri üzerine çeken ünlü tasarımcı özgün tasarım alanındaki çıtayı yaptığı sıradışı tasarımlarla yükseltiyor. Tasarım dünyasının büyülü havasını soluyarak atölyesinde çalışmalarına devam eden Kendir, ülkemizi yurt dışına ihraç ettiği tasarımlarla temsil ediyor.

Yaptığı çalışmalarda titizliğe  son derece önem veren ve daima tanınmış, prestijli firmalarla çalışan Avedis Kendir, günümüzde böylesine tanınmış ve prestijli firmalarla çalışmaya devam ediyor. Japonya, Paris, Roma, Londra, Milano, Dubai, Beyrut gibi alışverişin kalbinin attığı bir çok bölgede  tasarladığı ürünler satılıyor.  Dünyadaki büyük mücevher firmaları için de tasarımlar hazırlıyor.

Tasarladığı her ürünün ayrı bir ruhunun olduğuna inanan usta tasarımcının her tasarımının kendine has bir kimliği, bir hikayesi var ve bu nedenle tasarımlarının dünyada bir benzerini bulmak imkansız. Ürünlerinde sanat akımının her evresinin izlerini de görmek mümkün. Ayrıca bir kadını, kıyafetine uygun takılarla bezemeyi seven tasarımcı bu nedenle modacıların tasarımlarından etkileniyor ve modayı da çok yakından takip ediyor.

Avedis Kendir, ayrıca mine  işlemeciliği ile mücevher tasarımı yapan bir tasarımcı. Sıcak mine işlemeciliği zor ve zahmetli bir iş olduğu için bu şekilde mücevher tasarlayan tasarımcıya ulaşmak günümüzde pek de kolay değil.  Yaptığı tasarımlardaki renklerin, doğadaki renk tonlarıyla aynı olması ve renkli taşlara göre daha başarılı sonuç aldığı için mine işçiliği ile tasarımlarını yapıyor.

Makineleşmeye bağlı olarak Türkiye’de kuyumculuğun çok gelişmesiyle el emeğiyle üretimin azaldığına dikkat çeken Avedis Kendir, sanat okullarının tasarımın ve tasarımcının geleceği için mutlaka hayatta olması gerektiğini ve okullarda iyi eğitimcilerin ve gerçek ustaların olmasının en önemli nokta olduğu inancında. Tasarıma yeni adım atacak olan biri için yeteneğin ve tasarımı sevmenin çok önemli olduğunu, hayal etmenin, sürekli özgün olma çabası içinde olmanın fayda sağlayacağı görüşünde olan tasarımcı, böylelikle başarının kapılarının aralanacağı görüşünde.

Kendine has tasarımlarıyla mücevherlere yeni bir hayat kazandıran, tasarımlarına her geçen gün yenisini ekleyen, tüm dünyaya tasarım alanında adını duyuran ve Türkiye’yi bu anlamda temsil eden usta tasarımcı Avedis Kendir, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, medeniyetlerin beşiği olan İstanbul’da, Cağaloğlu’nda birçok başarılara imza attığı atölyesinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.